Aktualności

Historia Szczoteczek

09-11-2011

Najstarsza znana szczoteczka do zębów powstała tysiące lat temu. Tę znaną pod nazwą "patyczka do żucia", szczoteczkę wykonywano, żując lub rozgniatając małe gałązki lub korzenie roślin tak długo, aż włókna na jednym z końców były na tyle luźne, że przypominały twardą szczotkę. Mogło to nieco przypominać efekty żucia wykałaczek. Niektórzy rdzenni mieszkańcy Australii czy Afryki, żyjący według starych zasad, nadal czyszczą zęby "patyczkami do żucia".

Także starożytni mieszkańcy Chin oraz Rzymianie i Grecy byli ponoć zagorzałymi entuzjastami higieny jamy ustnej.

Pięć tysięcy lat temu, Chińczycy uważali, że przyczyną próchnicy zębów były białe robaki z czarnymi główkami, które można było zobaczyć po wyrwaniu zęba. W tamtych czasach, przeciw bólom zębów stosowano środki przeczyszczające, płukanki, masaże i tabletki. Te ostatnie, wykonane z utartego czosnku i saletry potasowej, wkładano do ucha przeciwległego do bolącej części twarzy.

Również Rzymianie mieli swoje preferencje w kwestii higieny jamy ustnej. Pliniusz Młodszy (61-113 A.D.) ogłosił nawet, że używanie pióra sępa jako wykałaczki może powodować nieprzyjemny oddech, podczas gdy stosowanie igły jeżozwierza było już akceptowane, gdyż "wzmacniało zęby".

Grecy, z kolei, byli o wiele bardziej nowocześni. W trzecim wieku p.n.e. Arystoteles doradził Aleksandrowi Wielkiemu, by ten codziennie rano nacierał swoje zęby "cienką, nieco szorstką lnianą ściereczką". Stosowanie lnu do czyszczenia zębów zostało udokumentowane w 1602, kiedy to William Vaughan napisał w swoim dziele Piętnaście Przykazań dla Zdrowia, że chcąc zachować "białe i nieskażone zęby powinno się płukać usta po każdym posiłku, spać z nieco uchylonymi ustami oraz każdego ranka dobrze natrzeć zęby lnianym płótnem wewnątrz i na zewnątrz".

W XV-wiecznej Europie, dłubanie w zębach było powszechnie akceptowane do czasu, kiedy filozofowie zaczęli przestrzegać przed tak nieestetycznym zachowaniem. Dla przykładu, Rhodes pisał: "Nie dłub w zębach swoim nożem, za to weź patyczek lub inną rzecz czystą, a nikogo nie urazisz".

Tak naprawdę pierwszą nowoczesną szczoteczkę podarowali światu Anglicy w roku 1780. Jej rączka wykonana była z kości, a włókna mocowane były za pomocą drutu w wywierconych przez środek otworach.

Potem szczoteczka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, a w latach 80-tych XIX wieku pojawiły się doskonałe szczoteczki z rączkami wycinanymi ręcznie z polerowanych kości krów i włóknami ze świńskiego włosia, mocowanymi pojedynczo w ręcznie wierconych otworach.

W XX w. skromna szczoteczka wspięła się na nowe wyżyny. Dr Robert Hutson, periodontolog z San Jose w Kalifornii, wynalazł pierwszą szczoteczkę do zębów z miękkimi, zaokrąglonymi na końcach, nylonowymi włóknami. Nazwał swój produkt "Oral-B". W 1969r., szczoteczka Oral-B Classic poleciała na księżyc...Neil Armstrong użył jej tuż przed swoim historycznym spacerem po księżycu. W roku 1991, Oral-B wprowadziła pierwszą szczoteczkę Oral-B Indicator z niebieskimi włóknami Indicator, które bledną w połowie i w ten sposób informują, kiedy należy wymienić szczoteczkę.

Źródło: http://www.oralb.com/pl/learningcenter/teaching/history.asp

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską

Zapisz się na newsletter

Podaj swój adres e-mail


 

Współpraca

KUPIĘ/ SPRZEDAM Sprzęt dentystyczny

Baza ofert pracy

Najnowsze oferty pracy:

© Dnimiast.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone.